Play – pobierania stanu konta skryptem PHP (lub w AQQ)

This entry is about PHP script to programatically access billing statements from web service of Polish cell phone operator Play.

W skrócie:

Ten wpis dotyczy wątku AQQ [ScriptRunner] Play – pobierania stanu konta na forum AQQ.

W poście #76 radeck opublikował skrypt PHP będący jednocześnie wtyczką do AQQ który umożliwiał pobranie z Play24 informacji o stanie konta numeru w sieci Play.

Aby ów skrypt znów działał, trzeba zastąpić linię:

  preg_match('#<input type="hidden" name="random" value="(.*)"#iU', $random, $m);

następującym kodem (stan na 21.01.2013):

  preg_match('#<input type="hidden" value="([-0-9]*)" name="random"#iU', $random, $m);
  if($m[1] == '1') {
    preg_match("#jQuery\('input\[name=\"random\"\]'\)\.val\('([-0-9]*)'\);#", $random, $m);
  }

następującym kodem (stan na 18.02.2013):

  preg_match('#<input type="hidden" name="random" value="([-0-9]*)"#iU', $random, $m);
  if(!count($m))
    preg_match('#<input type="hidden" value="([-0-9]*)" name="random"#iU', $random, $m);
  if($m[1] == '1') {
    preg_match("#jQuery\('input\[name=\"random\"\]'\)\.val\('([-0-9]*)'\);#", $random, $m);
  }

W szczegółach:

Na forum AQQ jakiś czas temu pojawił się i był rozwijany kod PHP służący do ekstrakcji z serwisu Play24 danych o własnym koncie abonenta/użytkowania sieci komórkowej Play.

Kod ten był pomyślany jako wtyczka do komunikatora AQQ, tak aby bez żmudnego logowania się do panelu Play24 można było jednym kliknięciem wyświetlić w komunikatorze podsumowanie stanu konta (liczba złotówek/minut/pakiety do wykorzystania itp.).

Co prawda kod był przystosowany do AQQ, ale bez problemu można go wykorzystać jako moduł PHP w dowolnym zastosowaniu. Ja na przykład na jego bazie zbudowałem sobie automat, który 2 razy w tygodniu wysyła mi email z tabelką podsumowującą stan zużycia pakietów kilku numerów które mam w Play.

-

Specyfika tego skryptu i konieczność jego ścisłego dostosowania do poszczególnych stron Play24 powoduje, iż nawet drobne zmiany w serwisie Play24 mogą powodować, że skrypt przestaje działać i trzeba go na nowo przystosować.

Gdy po raz pierwszy poszukiwałem gotowego rozwiązania (biblioteki) która mi skryptowo obsłuży Play24 i gdy natrafiłem na ów skrypt na forum AQQ, zachodziła właśnie taka sytuacja – skrypt nie działał, gdyż programiści Play (sądząc z postów – pod koniec lipca 2012) zmienili nieco sposób przekazywania parametrów.

Wystarczyła drobna poprawka (którą opisałem w poście #105) aby wszystko wróciło do normy (potwierdzenie w poście #106 od użytkownika AQQ – ja osobiście nigdy AQQ nie używałem więc nawet nie mam jak przetestować).

Podobnież około 20-21 stycznia 2013 r. znów zaszły kosmetyczne zmiany i skrypt to AQQ znów przestał działać. Niestety z nieznanych mi powodów zamknięty został wątek na forum AQQ, więc nie da się już opublikować poprawki tam. Stąd ten wpis.

This entry was posted in Programming and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Play – pobierania stanu konta skryptem PHP (lub w AQQ)

  1. Jan Slupski says:

    Aktualizacja: po interwencji stivo wątek na forum AQQ został odblokowany.

  2. Jan Slupski says:

    Play znów powrócił do wcześniejszej wersji strony logowania. Zmiana która obsłuży starszą i nowszą wersję – powyżej.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>